Pagrindinis / Gamta / Tabernaso dykuma – vienintelė Europoje

Tabernaso dykuma – vienintelė Europoje

Tabernaso dykuma – dykuma Ispanijoje, Almerijos provincijoje, 30 km į šiaurę nuo provincijos sostinės Almerijos, Tabernaso municipalitete. Ji yra saugoma teritorija (apie 280 km²).

Klimatas

Tabernaso dykuma yra tarp Sierra de los Filabres šiaurėje ir Sierra de Alhamilla kalnų pietuose ir pietryčiuose. Pastarieji kalnai atitveria drėgnus Viduržemio jūros vėjus, tad rajonas gauna mažai kritulių (240 mm per metus). Vidutinė metų temperatūra – 18 °C. Dykumos regionas turi vieną didžiausių saulėtų valandų skaičių – apie 3000 val. Dėl viso to susidarė sausas klimatas, dėl kurio ir atsirado tikra dykuma. Sąlygas dar apsunkino ir susidarantys fenai. Vasarą temperatūra siekia +45 °C, naktį žiemą krenta iki 0 °C.
Dėl didelio saulėtumo Tabernaso dykumoje 1979 m. buvo įkurtas stambiausias Europoje centras saulės energijos panaudojimo technologijoms tyrinėti, kurti ir išbandyti.

Geologija ir biologija

Tabernaso dykumoje lietaus būna nedaug, o tas, kuris būna, būna dažniausiai liūtinis. Gruntas, sudarytas iš mergelio ir smiltainių, turintis mažai augalų, nesugeba sulaikyti drėgmės. Smarkus lietus sukelia eroziją, dėl ko susidarė Tabernasui būdingas uolėtas kraštovaizdis. Vandens srautai sudaro griovas arroyo, kuriose auga reti augalai, gyvena tokie gyvūnai kaip čiurliai, ežiai, kuosos, musinukės Monticola solitarius, storkulniai, kikiliai Rhodopechys githaginea, kuoduotieji vieversiai.


Kinas

Tabernaso dykuma primena kai kurias JAV Tolimųjų Vakarų dykumas, todėl maždaug nuo 1950 m. joje filmuodavo nemažai spaghetti vesternų. Tam buvo įkurtos trys kino studijos Texas Hollywood, Mini Hollywood ir Western Leone. Dėl panašumo į Šiaurės Afrikos, Arabijos dykumas bei mėnulio kraštovaizdį, Tabernase filmuoja ir kitokius filmus.

PAMATYK

Ant sienų bei grindų atsirandantys veidai – vienas keisčiausių XX amžiaus paranormalių reiškinių

1971 metais Ispanijoje, Belmezo miestelyje, Pereirų šeimos namuose ėmė dėtis keisti dalykai – vieną rytą ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.