Pagrindinis / Gamta / Augalai / Viskas apie cinamona

Viskas apie cinamona

[C]inamonas (Cinnamomum verum) – tai džiovinta amžinai žaliuojančio medelio žievelė. Tai vienas iš seniausių tonizuojančių augalų pasaulyje ir buvo minimas visų senovės gydytojų darbuose.

Senovės Indijoje šis augalas buvo vartojamas jau daugiau nei prieš 5000 metų. Buvo teigiama, kad jeigu vartosi cinamoną 7 metus, tai po to galėsi vaikščioti per vandenį, visuomet atrodysi jaunas ir niekada nemirsi.

Tinka daugeliui patiekalų: sutarkuojame dalį lazdelės, pakepiname sausai, ghi ar aliejuje ir dedame į ryžius, kruopų košes, padažus, troškinius. Barstome į kopūstus, ankštinių ir kitų daržovių patiekalus, užkandžius, saldumynus, ledus, vaisių salotas, keptus obuolius, keksus, meduolius, pyragaičius. Puikus arbatos, pieno gėrimų prieskonis.

Cinamonas dera su imbieru, gvazdikėliais, juodaisiais pipirais, paprika, šafranu ir muskato riešutu.

Stenkimės pirkti cinamoną lazdelėmis, tuomet būsime tikri, kad tai geros kokybės produktas.

Cinamonas Ajurvedoje

Ajurveda cinamoną labai vertina, nes jis turi savybę šildyti kūną, galūnes, spartinti sveikimą sergant bet kokia liga.

Ajurvedoje cinamonas vartojamas virškinimui subalansuoti. Stiprina kraują (vijana vayu), skatina prakaitavimą sergant gripu, mažina dantų skausmą, stiprina širdį, šildo inkstus ir stiprina agni (virškinimo ugnį).

Turi saldų (Maddhura vipaka) ir aštrų (Katu vipaka) skonį.

Ajurvedoje cinamonas naudojamas kapha tipo žmonėms (šiam tipui tinka dauguma saldžių prieskonių: cinamonas, kardamonas, šafranas, pankolis, saldymedis), teigiamai veikia ir vata. Esant padidėjusiai pitai cinamono reikia vengti.

Cinamonas turi afrodiziako savybių, yra veiksminga priemonė nuo lytinio šaltumo. Jis sušildo sielą, išsklaido sielvartą, saugo nuo dvasinės nejautros, veikia kaip natūralus antidepresantas.

Sveikatinančios savybės

Medaus ir cinamono mišinys padeda sveikti sergant daugeliu ligų.

Žurnalas „Weekly world news“, leidžiamas Kanadoje, 1995 m. sausio 17 d. numeryje pateikė sąrašą ligų, kuriomis sergant labai palanku vartoti medų su cinamonu:

Širdies ligos. 1 arbatinį šaukštelį medaus sumaišyti su cinamonu ir užsigeriant valgyti kiekvieną rytą pusryčiams. Tai sumažins cholesterolio kiekį kraujagyslėse. Tokie pusryčiai taip pat padeda atkurti arterijų ir venų sienelių elastingumą.

Artritas. Žmonėms, kenčiantiems nuo artrito, kiekvieną rytą ir vakarą patartina išgerti puodelį šilto vandens su 2 valgomaisiais šaukštais medaus ir vienu arbatiniu šaukšteliu cinamono.

Šlapimo pūslės infekcija. 2 valgomi šaukštai cinamono ir 1 arbatinis šaukštelis medaus stiklinėje šilto vandens.

Peršalimas. Valgomasis šaukštas šilto medaus ir ketvirtadalis šaukšto cinamono tris dienas.

Dujos. Indų ir japonų mokslininkai pastebėjo, kad medus su cinamonu pašalina dujų kaupimąsi pilve.

Imuninė sistema. Kasdienis medaus ir cinamono vartojimas stiprina imuninę sistemą.

Ilgaamžiškumui. Arbata (4 šaukštai medaus, 1 šaukštas cinamono, 3 puodeliai vandens) su medumi ir cinamonu, vartojama reguliariai, pašalina senėjimo požymius ir pailgina gyvenimą. Gerti po ketvirtadalį puodelio triskart per dieną.

Spuogai. Trys valgomieji šaukštai medaus ir 1 arbatinis šaukštelis cinamono. Ištepkite ta košele spuogus prieš miegą, o ryte nuplaukite šiltu vandeniu. Pašalina spuogus visiškai.

Antsvorio atsikratymas. Kiekvieną rytą 30 min. prieš pusryčius ir vakare prieš miegą gerkite medų ir cinamoną, išvirtą puoduke vandens. Šis mišinys neleidžia kauptis riebalams, net jei žmogus maitinasi labai kaloringai.

Kiekvieną rytą ir vakarą medus su cinamonu lygiomis dalimis pagerina klausą.

Tyrimai parodė, kad cinamono aldehidas (medžiaga, esanti cinamone) reguliuoja trombocitų kiekį kraujyje, apsaugo nuo per didelio kraujo krešėjimo bei sumažina jo tirštumą. Tačiau žmonės, kuriems buvo išrašyti kraują skystinantys vaistai arba kuriems yra kraujavimo sutrikimų, cinamono neturėtų vartoti.

Cinamonas yra vienas stipriausių antioksidantų. Jis buvo palygintas su šešiomis vaistažolėmis – anyžium, imbieru, saldymedžiu, mėta, vanile ir muskato riešutu. Po tyrimo paaiškėjo, kad tik mėta buvo stipresnis antioksidantas nei cinamonas.

Sergantieji diabetu gali vartoti po puse ar trečdalį arbatinio šaukštelio tris kartus per dieną.

Naudingas virškinimui: cinamonas yra puikus ląstelienos šaltinis ir gali padėti sumažinti užkietėjimus.

Medaus ir cinamono miltelių mišinys yra puiki priemonė dantims valyti. Skalaujant burnos ertmę padeda išlaikyti šviežumą visą dieną.

Gerina imuninę sistemą: kasdien vartojamas cinamono ir medaus mišinys ne tik padeda sustiprinti natūralų organizmo atsparumą, bet ir apsaugo mus nuo bakterijų ir virusų.

Cinamonas pasižymi antidepresiniu poveikiu. Jame esančios medžiagos žmogaus organizmą veikia panašiai, kaip jo paties gaminami vadinamieji laimės hormonai endorfinai. Tad valgant cinamonu pagardintą maistą galima pagerinti nuotaiką, atsikratyti niūrių minčių.
Cinamono ateriniai aliejai yra labai tinkami kvėpavimui – inhaliacijoms. Cinamono kvapas pagerina smegenų veiklą.

 

Cinamono sausainiai

360 gramų miltų,

Pusę šaukštelio druskos,

230 gramų minkšto sviesto arba ghi,

300 gramų cukraus, medaus arba mirkytų, trintų datulių,

1 ankštis vanilės.

Mikseriu suplakti sviestą ar ghi su cukrumi, medumi ar datulėmis iki vienalytės masės. Sudėti miltus, druską, vanilę ir 1-2 valandoms padėti i šaldytuvą. Įkaitiname orkaitę iki 190 laipsnių. Iš tešlos suformuojame vienodus 2,5 skersmens rutuliukus ir apvoliojame cinamono ir cukraus mišinyje. Suplojame delnais į plokščias bandeles ir dedame į išteptą ghi skardą. Kepame 8-10 min.

Šaltinis: vlmedicina.lt

PAMATYK

Medikai šokiruoti: senolei ant kaktos išdygo ragas

Kinų medikai neseniai susidūrė su itin keistu atveju. Į juos kreipėsi 87 metų moteris, kuriai ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *