Pagrindinis / Įvairenybės / Mokslininkai teigia, jog visatos pabaiga jau galėjo prasidėti

Mokslininkai teigia, jog visatos pabaiga jau galėjo prasidėti

visatos pabaigaVisatos pabaiga gali ateiti jau greitai, o viskas joje – įskaitant ir mus – bus suspausta į mažą ir kietą kamuolį. Fizikai teigia, jog šis procesas galimai jau prasidėjo kur nors visatoje ir jau naikina visatą. Ši idėja tarp mokslininkų sklandė jau ganėtinai seniai, tačiau dabar Danijos mokslininkai teigia, jog tai įmanoma įrodyti matematinėmis formulėmis.

Anot šios mokslininkų pateiktos teorijos, anksčiau ar vėliau visatoje įvyks radikalūs jėgų pasiskirstymo pokyčiai, dėl kurių visos visatoje esančios dalelės taps neįtikėtinai sunkios – kiekvienos dulkės, planetos bei galaktikos masė taps milijardus kartų didesnė negu yra dabar. Dėl pasikeitusios masės viskas visatoje susispaus į mažą, super karštą ir sunkų rutulį ir visata nustos egzistuoti. Šis procesas pavadintas „faziniu virsmu“ ir savo esme yra panašus į procesą, kuomet vanduo pavirsta garais arba įkaitęs magnetas praranda savo galią.

Anot Higgso teorijos, fazinis virsmas, panašus į aptariamą šiame straipsnyje, įvyko praėjus vienai milijardinei sekundės daliai po didžiojo sprogimo, dėl ko pasikeitė erdvės-laiko medžiaga. Šio proceso metu tuščia erdvė prisipildė nematoma medžiaga, vadinama Higgso lauku. Kai kurios elementariosios dalelės sąveikauja su šiuo lauku ir ilgainiui įgauna vis daugiau energijos, o ši energija yra žinoma kaip dalelės masė.

Naudodami matematines formules pietų Danijos universiteto mokslininkai sužinojo, jog Higgso laukas gali būti dviejų būsenų – visai kaip įprasta medžiaga būna tiek skystos, tiek kietos būsenos. Pastarojoje būsenoje Higgso laukas yra milijardus kartų tankesnis negu buvo manoma iki šiol. Jeigu šis itin tankus Higgso laukas iš tikrųjų egzistuoja, tuomet bet kada ir bet kurioje visatos vietoje gali atsirasti kietos būsenos „burbulas“, panašus į burbulą, atsirandantį užvirus vandeniui. Tuomet šis burbulas imtų plėstis šviesos greičiu, apimdamas visą erdvę visatoje ir pakeisdamas Higgso lauko būseną. Visos burbule esančios elementariosios dalelės pasiektų žymiai didesnę masę, negu egzistuojanti už burbulo ribų. Visos dalelės būtų sutrauktos į vieną vietą ir suformuotų supermasyvų centrą.

Tyrimą atlikę mokslininkai teigia, jog ankstesnėse formulėse buvo gana daug neaiškumų, tačiau dabar jiems pavyko atlikti gana tikslius skaičiavimus, po kurių paaiškėjo du dalykai: 1) visata greičiausiai žlugs; 2) visatos pabaiga yra labiau tikėtina negu rodė ankstesni skaičiavimai.

Anot mokslininkų, fazinis virsmas prasidės kažkur visatoje ir nuo tos vietos ims plisti. Gali būti, jog šis procesas jau prasidėjo ir plinta šviesos greičiu. Visatos žlugimas gali prasidėti čia pat, Žemėje, arba kažkur toli visatoje, netgi už milijardų šviesmečių nuo mūsų. O galbūt tai prasidės tik po milijardo metų. Niekas to nežino.

Tačiau yra tikimybė, jog visatos pabaiga niekada taip ir neprasidės. Skaičiavimai yra paremti elementariosiomis dalelėmis, kurias žmonija žino šiandien. Tačiau jeigu paaiškėtų, jog visatoje yra žmonijai dar nežinomų dalelių, visi šie skaičiavimai ir prognozės būtų nieko vertos.

PAMATYK

Išmaldos prašytojas, kuris priima banko korteles

Damienas Preston-Boothas ko gero yra sumaniausias išmaldos prašytojas pasaulyje. Kiekvieną savaitę 37-erių vyras keliauja į ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.