Pagrindinis / Menas / Alerginę odos reakciją verčia meno kūriniais

Alerginę odos reakciją verčia meno kūriniais

Niujorkietė menininkė, turinti itin alergišką odą, įbėžimais ant savo kūno kuria įvairiausius piešinius ir juos nufotografavus eksponuoja galerijoje.

Lengvai įbrėžus Arianos Page Russell odą, kyla neįprasta alerginė reakcija: per kelias minutes oda ima kaisti, parausta ir įbrėžimo vietoje patinsta. Po to pabąla ir galiausiai įgauna rausvą spalvą. Praėjus 20 min. Moters oda atrodo visiškai įprastai, nesijaučia jokio niežulio, deginimo, dingsta bet kokios žymės, rašo msn.com.

A. P. Russell tai vadino tiesiog „keista savo odos ypatybe“, tačiau nuėjusi pas odos gydytojus išgirdo konkretų tokios reakcijos pavadinimą – „dermografinė dilgėlinė“. Kitaip vadinamas dermografizmu („raštu ant odos“), ši sustiprinta odos reakcija yra vienas iš odos dilgėlinės tipų.

Jei 33 metų Niujorko menininkė A. P. Russell brūkšteli kuo nors aštresniu raides ant savo odos, neilgai trukus galima lengvai perskaityti tekstą tiesiog nuo jos kūno – lyg ji rašytų ant savo kūno. „Šią reakciją sukelia histamino išsiskyrimas“, – aiškina gydytoja dermatologė Joanna Wallengren, kuri specializuojasi demografinės dilgėlinės ligos srityje. Dėl šios medžiagos išsiskyrimo maždaug po 2–10 minučių nuo įbrėžimo ant odos atsiranda žymės. Pirmiausia toje vietoje oda parausta, įgauna iškilusio rando formą, o aplink jį oda šiek tiek pabąlą. Kaip teigia gydytoja dermatologė, dilgėlinė dažniausiai nėra paveldima, dauguma žmonių neturi tokios jautrios ir alergiškos odos, tačiau šias reakcijas gali sustiprinti emocijos, stresas.

Dilgėline serga maždaug 5 proc. žmonių, daugiausiai tai būdinga jauniems – 20 – 40 metų amžiaus žmonėms. A. J. Russell pirmąkart pastebėjo tokią keistą savo odos reakciją dar būdama mokykloje. A. J. Russell, kuriai būdinga švelni demografinės dilgėlinės forma, ėmė „žaisti“, eksperimentuoti su šia odos ypatybe. Galiausiai savo odą moteris dabar naudoja kaip kūrybos erdvę, o gautą rezultatą – laikiną „meno kūrinį“ – moteris įamžina nuotraukose ir talpina savo internetiniame puslapyje arianapagerussell.com.

„Tai unikali meno kūrimo forma“ , – aiškina ji. Dažniausiai niujorkietė tokiai kūrybai naudoja siuvimo adatas, kartais piešinius ant odos ji įbrėžia iškart, kartais vietas, kurias ketina įrėžti, pirmiausia pasižymi žymekliu ir tik tada imasi „brėžimo“.

„Man visai neskauda, bet pažįstu žmonių, kuriems demografinė dilgėlinė sukelia nemalonius pojūčius, skausmą“

, – kalbėjo moteris, užsiimanti tikrai išskirtiniu menu. Paklausta, kaip jos kūrybą vertina aplinkiniai, artistė pripažįsta, kad žmonių reakcija toli gražu nėra vienoda – kai kurie tai laiko keistenybe, kitiems tai tiesiog šlykštu.

„Tačiau be gana skeptiškai ar priešiškai nusiteikusių žmonių vertinimų, gaunu šimtus elektroninių laiškų, kuriuose odos problemų turintys žmonės išreiškia padėką ir palaikymą. Jų teigimu, iš odos sutrikimo aš sukuriu kažką gražaus, o tai – pagirtina“, – džiaugėsi A. J. Russell. Moters tvirtinimu, žmonės, turintys demografinės dilgėlinės sutrikimą, pamatę jos darytas nuotraukas, nesijaučia išsigimėliais.

„Aš siekiu parodyti, kad tai – tik oda, ir kiekvieno oda elgiasi skirtingai. Nėra ko jos gėdytis“ , – sako A. J. Russell

www.lrt.lt

PAMATYK

Žmogus, nubėgęs 50 maratonų per 50 dienų

Dean Karnazes yra žymiausias ultramaratonininkas pasaulyje. Jo fizinė ištvermė tiesiog pribloškia. Bėgioti jis pradėjo darželyje, ...

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *